Sprievodca nákupom vírivky

 

Rozhodli ste sa pre nákup vírivky? Gratulujeme!

Aby ste si relax vo vani užili naplno, odporúčame neponechať nič na náhodu. Dobre zvolené komponenty prispejú k vašej spokojnosti. Dôsledkom zlého výberu naopak bývajú nečakané starosti a vrásky na čele. Voľba kvalitné vírivky je tak trochu alchýmia.

Podľa čoho teda vyberať?

Faktorov je veľa. Prekvapiť vás môže variabilnosť typov, veľké cenové rozpätie, neprehľadné výpočty komponentov aj zástupy výrobcov a predajcov. Zorientovať sa na trhu nie je spočiatku nič jednoduché. Veríme, že náš poradca sa vám stane dobrým pomocníkom.

Pre začiatok predpokladajme, že už máte jasno o veľkosti alebo približné podobe. Čo ďalšie by ste si ale mali ujasniť, aby ste si príjemné chvíle pohody zaistili na dlhé roky dopredu?

1) Koľko to bude stáť?

Cena je možno najdôležitejším faktorom, ktorým sa budete riadiť. Pozor, u víriviek nemusí vždy platiť populárne pravidlo “Lacné = nekvalitné vs. drahé = špičkové “.

Faktom však je, že ak v niektorých obchodných reťazcoch narazíte na vírivku pod 2.800 Eur, jedná pravdepodobne o nekvalitný produkt – za takú cenu je sotva možné kvalitný vírivku vyrobiť.

Pred samotným nákupom si rôzne cenové relácie víriviek dobre preštudujte a zoznámte sa s detailmi ponuky. Veľké cenové výkyvy sú spôsobené šíri ponúkaného vybavenia, kvalitou prevedenia aj použitých komponentov a v neposlednom rade povesťou firmy, ktorá vírivku vyrobila.

2) Ako je spracovaná škrupina?

Na kvalite akrylátové škrupiny stojí a padá trvanlivosť každej vírivky. Akrylát je vždy prvá viditeľnou časťou a v prípade jeho poškodenia dochádza k výraznému znehodnoteniu celej vane.

Na trhu sa môžete stretnúť s tromi hlavnými výrobcami akrylátu:

  1. Aristech (USA)
  2. Lucite (USA)
  3. Niektoré z čínskych spoločností

Čínske akryláty sú lacnou náhradou amerických škrupín, v poslednej dobe sa však na európskom trhu vyskytujú v hojnom množstve. Ani špecializovaní predajcovia často netušia, či práve tento nekvalitné typ neponúkajú. V momente nákupu to totiž nie je možné úplne spoľahlivo spoznať. Keď sa potom v priebehu dvoch rokov na akrylátu objavia praskajúce deliktuálneho bubliny, niekedy ani nie je možné výrobok reklamovať. Mnoho predajcov nekvalitných víriviek totiž z dôvodu veľkého množstva reklamácií svojho tovaru skončilo v likvidácii.

Odporúčame uprednostniť vírivky sa škrupinami amerických firiem Lucite alebo Aristech. Na tých najkvalitnejších sú aplikované technológie Barier kód a Skin kód, ktoré zaručia tú najlepšiu priľnavosť. Akékoľvek budúce problémy so škrupinou tak eliminujete na minimum. Nekvalitné čínskej akryláty nájdete prakticky len na vírivkách čínskej výroby. A hoci aj Číňania príležitostne použijú americkej akryláty, takmer nikdy nie sú spracované technológiami Barier a Skin. Výsledná kvalita preto nikdy nie je stopercentná.

V idol.cz si na výber materiálov potrpíte a zaručíme vám kvalitu na dlhé roky dopredu. Používame len najlepšie akryláty od firiem Lucite alebo Aristech a Barier kód overené značky Raichold.

Vady akrylátuproblem akrylatu cinske virivky2        problem akrylatu cinske virivky

3) Kde bol vyrobený ovládací panel a riadiaca jednotka vírivky?

Čínske ovládacie panely často nefungujú, ako by mali. Výsledkom môže byť v krajnom prípade aj vyhorenia vírivky.

Za jednotky medzi výrobcami považujeme firmy Balboa z USA a Gecko z Kanady. Na ovládacie systémy Balboa, Gecko, popr. tiež Waterway alebo Davey, sa rozhodne pýtajte aj v prípade, že by ste sa vo finále rozhodli pre nákup vírivky čínskej výroby.

Vírivky Jazz vyhorené vďaka elektronike ethink

4) Kam chcem vírivku umiestniť a akú izoláciu by mala mať?

Izolácia vírivky nepatrí k jej najviditeľnejším prvkom. Jej nekvalitné spracovanie však i napriek tomu zásadne ovplyvní funkčnosť vane, a to predovšetkým v zime. Preto zvoľte izoláciu adekvátne k prostrediu, v ktorom chcete vírivku používať. Osobitnú pozornosť venujte výberu pri umiestnení vane v exteriéri.

Úplným základom je izolácia akrylátu, ktorú by dnes mala mať každá vírivka. Ak tomu tak nie je, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou iba o masážnu vaňu do interiéru. Plná izolácia vo vonkajšej vírivke vám môže ušetriť náklady na prevádzku v poriadku tisícov eur.

5) Zaujíma ma spotreba energiu?

Ďalším komponentom, ovplyvňujúcim kvalitu vírivky je čerpadlo. Čerpadlá sa líšia predovšetkým pomerom výkonu a spotreby. Niektoré čerpadlá nemusia podať adekvátny výkon, pritom však spotrebujú až trojnásobne vyššie množstvo energie ako ich kvalitné alternatívy. S tým následne súvisí aj životnosť čerpadiel.

Podľa našich skúseností sú najlepšie a zároveň najpoužívanejšie čerpadlá od výrobcov Gecko, Waterway a Balboa.

6) Akú masáž si chcem dopriať?

Trysky sú tým, čo robí vírivku vírivkou. Práve ony víri vodu a starajú sa o dokonalé uvoľnenie vašich svalov pomocou hydromasáže. Sú to trysky, ktoré sa starajú o váš pôžitok z relaxácie.

Všetky trysky sú vyrobené z plastu. Určujúcim faktorom pritom nie je ich počet, ale typ a rozmiestnenie trysiek vo vani. Ich kvalitu neposudzujeme podľa použitého materiálu, ale podľa spracovania.

Lacné vírivky majú často len priame trysky, veľakrát v zbytočne veľkom množstve. Vhodnejšie a príjemnejšie na použitie sú trysky rotačné. Priame trysky vyvíjajú pocitovo väčší tlak orientovaný do jedného miesta. To môže spôsobovať bolesť alebo pocity svrbenia. Samotná masáž sa potom môže premeniť až v nepríjemný zážitok.

Rotačné trysky oproti tomu fungujú ako skutočný masér. Rozmasírovávají telo a svaly. V našich vírivkách preto používame predovšetkým rotačné trysky. Priame trysky montujeme len na výslovné želanie zákazníka.

7) Kto vám vírivku predáva?

Konkurencia medzi predajcami víriviek je pomerne veľká. My v idol.cz odporúčame spolupráci so zavedenými spoločnosťami, ktoré ponúkajú profesionálny servis a sú na trhu aspoň 5-6 rokov. Nezavedené firmy mnohokrát náhle ukončí svoju činnosť. Zákazník s potrebou záručného servisu alebo nákupu náhradných dielov tak prichádza o všetky výhody. Základným indikátorom kvality býva zázemie a preukázateľné referencie firmy. Dajte na vlastné dojem z návštevy aj na skúsenosti zákazníkov pred vami.

8.) Kto vašej vaňu vyrobil?

Povieme to úprimne. Situácia na trhu je niekedy trochu neprehľadná. Mnoho predajcov nemá s vírivkami potrebné skúsenosti a nedokáže určiť pravý pôvod ponúkaných produktov. Stavia vás tak pred riziko, že vo finále zaobstaráte nízku kvalitu, o ktorú stojí máloktorý zákazník.

Medzi renomované výrobca kvalitných víriviek sa radí hlavne českej, americkej alebo kanadskej značky. Odporúčame vyberať predovšetkým produkty týchto firiem:

  • Idol spas (výroba ČR)
  • Usspa  (ČR)
  • Jacuzzi (USA, některé modely Čína)
  • Hot spring (USA)
  • Coast spas (Kanada)

Idol.cz ponúka slovenské výrobky vrátane kompletného servisu a všetkých náhradných dielov skladom. Servisujeme aj vírivky ostatných značiek, ktoré nás presvedčili svojou kvalitou. Poradíme vám s výberom a ak už máte svoju vírivú vaňu vybranú, dokážeme vám o nej podať užitočné informácie, prípadne ju pre vás porovnať s našimi českými výrobkami.

Otázka nakoniec: Ako spoznáte vírivku vyrobenú v Číne?

Nechajte si vírivku otvoriť a skontrolujte čerpadla. Čínsky výrobca LX znamená na 100%, že je v Číne vyrobená celá vírivka. Rovnako tak je možné čínsku produkciu rozoznať podľa opláštenie – lacné PVC palubovky odhalíte od pohľadu.

Ďalej sa orientujte podľa riadiaceho systému – ak vírivka nepoužíva ovládanie Balboa alebo Gecko, s najväčšou pravdepodobnosťou nedá očakávať potrebný štandard kvality. Stane sa, že na systémy Balboa či Gecko narazíte u čínskej produkcie, väčšinou však na tie najnižšie radu. Spoznáte ich podľa toho, že nemajú farebný display ani možnosť celosvetového ovládania. Slovenskú verziu by ste u nich hľadali.

Či už sa rozhodnete akokoľvek, prajeme veľa krásnych “vírivých” chvíľ. A ak stále ešte váhate, napíšte nám alebo zavolajte. Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.